5 основни елемента на лозарството

Влагата на отреза пак е добър знак. Конците се премахват след няколко седмици, когато се уверим, че е станало прихващането.

Този срок позволява, ако не успеем в началото на периода или пък присаждането е неуспешно, да повторим операцията.

Присаждането е един от предпочитаните начини за размножаване на лозите от някои стопани и те го използват, когато желаят да коригират сорта, който отглеждат или пък сами да си произведат облагороден посадъчен материал.

Земеделие Прецизно земеделие Анализатори за почва

Агротехника Мобилни пръскачки Пръскачки за дезинфектация

Може да се използва култиватор за лозя с двустранни стреловидни лемежи.

Страници за излезли от системата редактори научете повече Приноси

Изследва се произхода и разпространението на лозата, биология на лозата (морфологичен строеж), екология на лозата (климат и микроклимат, географска ширина, надморска височина, близост до водни басейни, релеф, изложение и почва), размножаване на лозата, създаване на лозя, резитба и формиране на лозата, отглеждане на плододаващи лозя, беритба и съхраняване на гроздето и ампелография (сортове грозде).

Засаждането на лозите може да се извършва през есента и през пролетта. Установено е, че при есенното засаждане се получава по-висок процент на прихващане и по-силен растеж на лозите през първата година, разказват пред Агрозона специалисти от Института по лозарство и винарство в Плевен.

На зелено можем да присаждаме по време на вегетацията на растенията - от края на май до средата на юли.

Препоръчително е да се замажат по-големите наранени участъци с овощарска замазка, за да се избегне проникването на болести и лозя вредители.

Те могат да се агрегатират към почвообработващи машини или към собствена рама отстрани на трактора.

Машината може да се агрегатира с отклоняващи секции и работни органи за едновременна обработка на вътрередовите пространства. Акцентът при тази машина е използването на плоскорезни работни органи, с които се премахва плужната обработка, т.

Преди засаждането, корените на лозите се накисват във вода един-два дни, за да се освежат. Това мероприятие е задължително, когато засаждането се извършва през пролетта.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “5 основни елемента на лозарството”

Leave a Reply

Gravatar